Mobilný telefón

Články o mobiloch » Mobilný telefón

Mobilný telefón alebo hovorovo mobil je menší prenosný telefón (presnejšie menšie prenosné zariadenie určené na hlasovú a často aj textovú či obrazovú elektronickú komunikáciu) komunikujúci s telefónnou sieťou rádiovým spojením, a preto použiteľný na ľubovoľnej lokalite pokrytej danou mobilnou sieťou.

Mobilný telefón je vlastne malý počitač obsahujúci základnú dosku, procesor (CPU), hlavnú pamäť, operačnú pamäť, klávesnicu, displej a vysielač/prijmač GSM, GPRS, HSCSD, bluetooth a pod. Telefóny disponujú širokým spektrom funkcií. Okrem telefonovania je možné sa cez ne pripojiť na internet, prezerať WAP stránky, posielať a prijímať textové a multimediálne správy, organizovať si čas a udalosti a majú veľké množstvo multimediálnych funkcií, tak isto je možné ich spojiť s inými zariadeniami cez infračervený port, bluetooth alebo dátový kábel, tieto možnosti pripojiteľnosti sú však odlišné u každého typu mobilného telefónu. Ovládanie a fungovanie mobilných telefónov je taktiež odlišné v závislosti od typu a výrobcu.

Využitie mobilu


Mobilné telefóny sa používajú na rôzne účely, napr. na udržanie kontaktu s rodinnými príslušníkmi, na podnikanie, na prístup k telefónu v prípade núdze atď. Niektorí ľudia vlastnia viac mobilných telefónov. Napríklad používajú ich na podnikanie a na svoje súkromné veci. Existujú ľudia, ktorí sú schopní využiť mobilný telefón na tajnú komunikáciu s deťmi, a to bez vedomia rodičov alebo učiteľov, čo vyvolalo obavy či má vlastniť dieťa mobilný telefón alebo nie.
Organizácie, ktoré pomáhajú obetiam domáceho násilia, poskytujú tajný mobilný telefón. Sú to často staré telefóny, ktoré sú renovované a prispejú k splneniu mimoriadnych potrieb. Obeť potom môže mať po ruke telefón bez toho aby o tom vedel zneuživateľ.
Motorola pomocou štúdie zistila, že jeden z desiatich účastníkov, ktorý vlastní dva mobilné telefóny, ten druhý telefón má v tajnosti pred ostatnými členmi rodiny. Tieto telefóny sa využívajú najmä na mimomanželské záležitostí alebo na tajné obchody.

Funkcie mobilu


Mobilné telefóny majú najčastejšie takéto funkcie: posielanie textových sprav, MMS sprav, uskutočnenie hovoru, vrátane zoznamu hovorov, GPS navigácie, prehrávanie hudby (MP3) a videa (MP4), rádio, alarmy, poznámky, osobný organizátor a osobný digitálny asistent, možnosť sledovať streamované video alebo stiahnuť video pre neskoršie prezeranie, video hovory, zabudovaná kamera (+ 1,0 Mpx) a kamera (nahrávanie videa) s automatickým zaostrovaním a bleskom, zvonenia, hry, čítačka pamäťových kariet (SD), USB (2.0), infračervený port, Bluetooth (2.0) a Wi-Fi pripojenie, internet slúži aj ako bezdrôtový modem pre PC, e-mail a čoskoro bude tiež slúžiť ako konzola na on-line hry a na ďalšie vysoké kvalitné hry. Niektoré telefóny sú aj s dotykovým displejom.

V súčasnosti predávané mobilné telefóny neslúžia len na telefonovanie, sú vybavené doplnkami ako sú napr. digitálny fotoaparát, prehrávač hudby, rádio alebo čítačka pamäťových kariet, ktoré rozširujú pamäť telefónu a do telefónu je možné vďaka nej uložiť veľké súbory, ako napr. videá, fotografie vo veľkom rozlíšení alebo hudbu vo formátoch MP3, MP4 alebo ACC+.